Filozofia pracy trenera – ADAM BERBELICKI

  • Posted on: 1 May 2015
  • By: adminek
Filozofia pracy trenera – ADAM BERBELICKI

1.Jak i dlaczego został pan trenerem?

Trenerem Piłki Nożnej zostałem kończąc studia na Politechnice Opolskiej na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapiiuzyskując tytuł Trenera II Klasy Piłki Nożnej. Już wiele lat wstecz zakładałem że będę chciał być przy piłce najdłużej jak to możliwe a realnie oceniając jak na tamte czasy swoją osobę byłem świadomy że bycie piłkarzem to będzie tylko pewien etap związany ze sportem którego jestem pasjonatem od zawsze. Stąd pomysł na siebie by być Trenerem i wciąż uczestniczyć w „grze”.
 

2.Jaka jest Pańska filozofia gry?

Filozofia gry to dla mnie bardzo rozległe powiedzenie bo wszystko co dzieje się w danej chwili na boisku jest zależne od wielu czynników i zmiennych. Osobiście zawsze chciałem by mój zespół był drużyną która posiada piłkę, prowadzi grę i kontroluje mecz jednocześnie grając ofensywnie. To wszystko jednak zawsze zależy od wykonawców jakich posiadasz ale również od poziomu jaki prezentuje przeciwnik.
 

3.Jakie cechy musi mieć trener – zwycięzca?

Nigdy nie poznałem osobiście takiego Trenera który zawsze zwycięża dlatego ciężko odnieść się jednoznacznie do konkretnych cech takiego szkoleniowca. Patrząc na światowej klasy szkoleniowców łatwo zauważyć że każdy z nich ponosił mniej lub bardziej dotkliwe porażki ale już sposób wyciągania wniosków przez tych fachowców daje obraz ludzi którzy przede wszystkim są zdeterminowani i gotowi na ciągłe poprawianie swojego warsztatu trenerskiego.
 

4.Czy żeby zostać dobrym trenerem trzeba być wcześniej piłkarzem?

Aby zostać trenerem nie trzeba rzecz jasna być wcześniej piłkarzem i jest na to wiele przykładów. Będąc jednak jako piłkarz na boisku, być w grze, być zawodnikiem który poza samą grą zna wiele niepisanych zasad-choćby takich które są wewnątrz drużyny-w szatni jest bardzo cenne i pomocne w byciu Trenerem w początkowym okresie. A jeśli poziom gry który prezentowałeś jako zawodnik na boisku był wysoki lub bardzo wysoki to start w pracy jako Trener jest na pewno ułatwiony.
 

5.Czy istnieją konkretne reguły, których należy przestrzegać pracując z panem?

Punktualność, zaangażowanie i chęć do pracy to chyba najbardziej pospolite standardy których staram się przestrzegać.
 

6.Czy trener ma zawsze rację, kiedy wygrywa i myli się gdy przegrywa?

W piłce nożnej naprawdę rzadko używa się stwierdzenia zawsze i to niezależnie od sytuacji meczowych. Mając swój pomysł na grę często możemy mieć rację kiedy dobrze oceniamy wydarzenia boiskowe niezależnie od wyniku jednak tak samo możemy się mylić dlatego zawsze dobrze jest wymieniać uwagi z większą grupą ludzi która ocenia dane wydarzenia.
 

7.Czy dużo rozmawia pan z zawodnikami, tłumacząc im swoje decyzje?

Staram się rozmawiać z zawodnikami odnośnie różnych sytuacji, czasami nawet nie związanymi z meczem po to by jakakolwiek sytuacja trudna dla kogoś była w miaręmożliwości jasna i zrozumiała.
 

8.Woli pan pracować z młodymi piłkarzami, którym pomaga pan się rozwijać czy z doświadczonymi zawodnikami?

Do tej pory tylko i wyłącznie pracowałem z młodzieżą i odnosząc się do niej łatwo stwierdzam że nie tylko mam taką wolę ale również bardzo mi zależy na tym aby się rozwijali i czasami nawet małymi krokami szli do przodu.
 

9.Jak pan reaguje jeżeli jakiś zawodnik nie stosuję się do wytycznych?

Sprawa zawsze zależna jest od konkretnej sytuacji. Jeśli zawodnik nie stosuje się do wytycznych które są dla całego zespołu jasne to zwracam mu uwagę automatycznie przy całej grupie. Zazwyczaj jednak biorę takiego piłkarz do siebie i w cztery oczy tłumacze mu czego od niego wymagam ponownie.
 

10.Jak pan analizuję grę i prowadzi zespół po pierwszym gwizdku sędziego?

Oceniam na bieżąco wydarzenia na boisku i bardziej kluczowe sytuacje staram się notować w krótkich hasłach by w przerwie lub po meczu móc się do nich odnieść. Zespół natomiast zazwyczaj prowadzę żywiołowo i energicznie będąc przy linii bocznej. Tak jak wspomniałem wcześniej chcę być ciągle uczestnikiem gry.
 

11.Jakie ma znaczenie dla pana analiza gry następnego przeciwnika w przygotowaniu do meczu?

W warunkach których pracuje trudno jest o dobrą analizę zespołu przeciwnego. Jednak ma ona dla mnie mimo wszystko dużą wagę. Zwracam uwagę w jakich aspektach zespół przeciwny jest mocny i kto indywidualnie jest potencjalnie groźny dla mojego zespołu. Mam swoje ogólne schematy według których przygotowuje swoją drużynę ale mając pewne informacje odnośnie rywali staram się wprowadzać pewne niuanse do jednostek treningowych w celu poprawy gry pod katem danego przeciwnika.
 

12.Czym się pan kieruje, szukając nowych zawodników do swojego zespołu?

Zależy mi przede wszystkim aby byli to zawodnicy którzy mają odpowiednie umiejętności piłkarskie ale także charakter odpowiedni do walki i stresu który będzie im towarzyszył walcząc o najwyższe lokaty przynajmniej na poziomie województwa. Z racji specyfiki Ośrodka Piłkarskiego w Prószkowie bardzo istotne są oczywiście co najmniej przyzwoite oceny w nauczaniu oraz odpowiedni poziom wychowania.
 

13.Czy sam pan wybiera kapitana do swojego zespołu czy pozostawia pan ten wybór drużynie?

Drużyna decyduje o wyborze kapitana.
 

14.Jak pan przeżywa porażkę swojego zespołu?

Mam duże wymagania i poświęcam mnóstwo czasu żeby zespół grał na miarę oczekiwań. Jeśli przegrywamy to strasznie źle to znoszę. Jakby było to możliwe to natychmiast chciałbym żebyśmy grali następny mecz w celu odegrania się. Potrzebuję kilku dni by dojść do siebie i móc w miarę normalnie funkcjonować. Cierpiąniestety z tego powodu moi najbliżsi.
 

15.Co jest ważniejsze: styl czy wynik?

Uważam że wszystkie grupy wiekowe do juniora młodszego nie powinny nastawiać się na wynik lecz na jakość i styl gry który może kiedyś zaprocentować. Oczywiście Ośrodki Piłkarskie jak również Akademie Piłkarskie potężnych klubów nie do końca mogą sobie pozwolić nawet na poziomie trampkarza aby dotkliwie przegrywać i to w dodatku często-to takie mam wrażenie niepisane zasady. Natomiast wynik patrząc już na grupę juniorów młodszych nie mówiąc o starszych jest jak najbardziej istotny choć częściowo jest to zależne od miejsca w którym pracujemy. W wielu przypadkach życzylibyśmy sobie żeby te dwie sprawy jak wynik i styl szły ze sobą w parze jednak o to jest już naprawdę ciężko jeśli walczymy na najwyższym poziomie.
 

16.Jakie cechy ceni pan u piłkarza?

Piłkarz mimo wielu przeciwności musi być wytrwały i cierpliwy, a zaangażowanie, chęci i wola bycia lepszym muszą mu codziennie towarzyszyć. Trzeba się liczyć z tym że będzie bardzo ciężko i pod górę w drodze na szczyt.