Filozofia pracy trenera - Grzegorz Bryłka

  • Posted on: 7 June 2015
  • By: OT

1.Jak i dlaczego został pan trenerem?

Trenerem zostałem będąc jeszcze zawodnikiem opolskiej Odry, w wieku 23 lat objąłem zespół trampkarzy po Krzysztofie Jobie właśnie w Odrze. Ale był to tylko roczny epizod, cztery lata później prowadzenie grupy trampkarzy zaproponowało mi Rodło Opole a, że wcześniejsza praca w Odrze przynosiła mi wiele satysfakcji przyjąłem propozycję i tak pracuję z młodzieżą nieprzerwanie do dziś.

2. Jaka jest Pańska filozofia gry?

Moja praca trenerska (z małymi epizodami) opiera się głównie na pracy z dziećmi i młodzieżą, gdzie podział na kategorie wiekowe zmusza do dopasowania swego rodzaju „filozofii” do poszczególnych kategorii wiekowych, dlatego nigdy nie starałem się opierać na jakiejkolwiek filozofii swojej czy kogoś innego. Moim celem jest ukształtowanie zawodników w każdej dziedzinie piłkarskiej jak najlepiej potrafię.

3. Jakie cechy musi mieć trener – zwycięzca?

Nie znam takich trenerów, ale jeśli są to główne cechy które powinni mieć w zanadrzu to: pokora i umiejętność przyznania się do błędu.

4. Czy żeby zostać dobrym trenerem trzeba być wcześniej piłkarzem?

Na pewno doświadczenie z okresu gry w piłkę pomaga w pracy trenerskiej, daje możliwość spojrzenia na zawodników z różnych perspektyw, dokonania porównań stricte piłkarskich jak i mentalnych. Wiadomo że, jeśli ktoś grał w piłkę w wyższej lidze i na wyższym poziomie tych doświadczeń będzie miał więcej, ale to tylko niewielka przewaga na starcie. Potem zaczyna się długotrwały proces kształtowania osobowości trenerskiej, ciągłego dokształcania, codziennych treningów (najczęściej po pracy zawodowej), obserwacji, cała masa poświęceń i wyrzeczeń. I niejednokrotnie okazuje się, że za dobrych trenerów uważamy osoby które wcześniej nie grały w piłkę, ale pasja jaką dla nich jest piłka nożna oraz ich praca trenerska zapracowały na miano dobrego trenera.

5. Czy istnieją konkretne reguły, których należy przestrzegać pracując z panem?

Odpowiem tak : lubię pracować z dziećmi i młodzieżą która kocha grać w piłkę, a jak ktoś coś kocha to dla swojej miłości potrafi być punktualny, systematyczny, pracowity i przy tym mieć poczucie humoru oraz dystans do siebie.

6. Czy trener ma zawsze rację, kiedy wygrywa i myli się gdy przegrywa?

Trener to przede wszystkim człowiek, a nie ma ludzi nieomylnych. Piłka nożna jest grą tak nieprzewidywalną że, możemy zrobić wszystko jak należy a i tak przegramy mecz lub odwrotnie,pojedziemy na mecz kompletnie nie przygotowani a szczęśliwym trafem pokonamy przeciwnika. Reasumując myślę (a sam tego doświadczyłem) że, można wygrać mecz popełniając wiele błędów, ważne żeby umieć je dostrzec i wyciągnąć z nich wnioski.

7. Czy dużo rozmawia pan z zawodnikami, tłumacząc im swoje decyzje?

Przede wszystkim rozmawiam z zawodnikami tłumacząc im czego od nich oczekuję, jaki widzę w nich potencjał i nad czym muszą jeszcze pracować, a oni na tej podstawie z reguły rozumieją moje decyzje. Zasadniczo nie tłumaczę się ze swoich decyzji choć mam świadomość że, nie zawsze są one trafne.

8. Woli pan pracować z młodymi piłkarzami, którym pomaga pan się rozwijać czy z doświadczonymi zawodnikami?

Tylko z młodymi zawodnikami. Praca z seniorami kompletnie mnie nie interesuje.

9. Jak pan reaguje jeżeli jakiś zawodnik nie stosuje się do wytycznych?

Podczas treningu tłumaczę jeszcze raz ćwiczenie, często sam je demonstruję, staram się podchodzić z wyrozumiałością i cierpliwością, co nie znaczy że, nie podniosę głosu po kolejnym źle wykonanym ćwiczeniu. Jeśli chodzi o sprawy dyscyplinarne staram dociec przyczyny nie stosowania się do zaleceń. Jeżeli ktoś nagminnie nagina dyscyplinę daje mu do zrozumienia że, nie szanuje mnie i swoich kolegów, takiemu zawodnikowi proponuję zmianę dyscypliny sportu na bardziej indywidualną.

10. Jak pan analizuję grę i prowadzi zespół po pierwszym gwizdku sędziego?

Podczas meczu staram się jak najwięcej podpowiadać zawodnikom i z reguły to skutkuje. Do tej pory chyba miałem szczęście bo pracowałem w większości inteligentnymi chłopakami.

11. Jakie ma znaczenie dla pana analiza gry następnego przeciwnika w przygotowaniu do meczu?

Pracując z młodzieżą, taka analiza moim zdaniem nie jest potrzebna.

12. Czym się pan kieruje, szukając nowych zawodników do swojego zespołu?

Najważniejsze jest dla mnie, jak wspomniałem wcześniej czy chłopak kocha grać w piłkę. Jak kocha, to czy lepiej czy gorzej ale będzie grał. Ważne żeby nie zaczynał zbyt późno, bo w dzisiejszych czasach pewne rzeczy jest niezmiernie trudno nadrobić.

13. Czy sam pan wybiera kapitana do swojego zespołu czy pozostawia pan ten wybór drużynie?

Zazwyczaj wybór zostawiam zespołowi.

14. Jak pan przeżywa porażkę swojego zespołu?

Kiedyś napisał bym że źle itp. Dzisiaj wiem że, wyniki w grupach młodzieżowych nie są takie ważne, nauczyłem cieszyć się z dobrej gry i postawy zawodników na boisku. Nie wpadam w doły po przegranych, szukam samych pozytywów.

15. Co jest ważniejsze: styl czy wynik?

Wolę przegrać po dobrej grze niż wygrać nic nie pokazując.

16. Jakie cechy ceni pan u piłkarza?

Odpowiedź na to pytanie przewijała się prawie w każdym pytaniu tego wywiadu więc powiem jeszcze raz „ trzeba kochać grać w piłkę i słuchać dobrych rad”.