Filozofia pracy trenera - Krzysztof Białek

  • Posted on: 18 May 2015
  • By: OT

1.Jak i dlaczego został pan trenerem?

Odkąd pamiętam interesowała mnie piłka nożna. Już od najmłodszych lat grałem w piłkę i poświęcałem jej większość swojego czasu. Po zrezygnowaniu z gry nie chcąc tracić styczności z piłką, postanowiłem wybrać się na studia i zostać trenerem. Cały czas uczestniczę w różnych kursokonferencjach, aby pogłębiać swój warsztat.

2.Jaka jest Pańska filozofia gry?

Moja filozofia gry cały czas się kształtuje. Codziennie szukam nowych rozwiązań i pomysłów na grę. Chciałbym, aby mój zespól potrafił utrzymywać się przy piłce nie dla samego jej posiadania, lecz dlatego żeby przeciwnik miał jak najmniej możliwości do zdobycia bramki. Szczególną uwagę zwracam na płynne przechodzenie z formacji obronnej do działań ofensywnych i odwrotnie.

3.Jakie cechy musi mieć trener – zwycięzca?

Trener zwycięzca powinien być osobą otwartą, konsekwentną, odporną na krytykę. Powinien być ojcem dla piłkarzy. Oprócz dużych umiejętności związanych z prowadzeniem treningów i wiedzy taktycznej powinien mieć osobowość. Musi być dobrym motywatorem, człowiekiem, który żyje razem z drużyną.

4.Czy żeby zostać dobrym trenerem trzeba być wcześniej piłkarzem?

Naturalnie, że nie. Na pewno trenerowi, który był wcześniej piłkarzem łatwiej jest np. zaprezentować pewne elementy techniczne podczas treningu. Może również on skorzystać z poznanej wiedzy i warsztatu trenerów, którzy zim pracowali i wynieść z tego to, co mu pomoże w byciu lepszym trenerem.

5.Czy istnieją konkretne reguły, których należy przestrzegać pracując z panem?

Reguły są bardzo proste zaangażowanie, dyscyplina i wzajemny szacunek. Wiadomo im zawodnik starszy tym powinien być bardziej świadomy tego, co robi i w jakim celu to robi. Moja rola, jako trenera sprowadza się do wszelkiej pomocy w osiągnięciu wyznaczonych celów. Uważam, że tylko wzajemna współpraca trenera i zawodnika wpływa pozytywnie na atmosferę w zespole oraz przyczynia się do efektywnego treningu.

6.Czy trener ma zawsze rację, kiedy wygrywa i myli się, gdy przegrywa?

W opinii społeczeństwa stwierdzenie to potwierdza się w 99%. Trener, który wygrywa cały czas jest uwielbiany i chwalony. Gdy jednak przegra, choć jeden mecz zaczyna spływać lawina krytyki i wątpliwości w to, czy działania danego szkoleniowca są, aby na pewno słuszne.

7.Czy dużo rozmawia pan z zawodnikami, tłumacząc im swoje decyzje?

Komunikacja na linii trener-zawodnik jest dla mnie ważna, ponieważ pozwala ona lepiej zrozumieć danego zawodnika. Trener powinien na początku swojej pracy określić ścisłe reguły, żeby każdy zawodnik wiedział, czego oczekuje od niego trener. Gdy moja drużyna rozgrywa mecz staram się podpowiadać tylko zawodnikom bez piłki. Tym drugim raczej nie ingeruje w to, jaką decyzje mają podjąć w danym momencie.

8.Woli pan pracować z młodymi piłkarzami, którym pomaga pan się rozwijać czy z doświadczonymi zawodnikami?

Moja praca opiera się przede wszystkim na pracy z młodzieżą. Pierwsze kroki, jako trener stawiałem z grupami U6-U10 gdzie nauczyłem się cierpliwości. Aktualnie prowadzę roczniki U 8 i grupę juniorów młodszych. Myślę, że praca z młodzieżą mi odpowiada, ponieważ dzieci nie mają złych nawyków ruchowych, są zaangażowane w to, co robią i efekty pracy z taką grupą można zauważyć gołym okiem. Ciągły progres moich podopiecznych jest czymś, co mnie motywuje, popycha do cięższej pracy i rozwoju siebie, jako trenera.

9.Jak pan reaguje, jeżeli jakiś zawodnik nie stosuję się do wytycznych?

Jeśli dany zawodnik nie stosuje się do wytycznych, które były na początku ścisłe określone zwracam mu uwagę przy całej grupie i staram się wyegzekwować odpowiednie konsekwencje. Natomiast, jeśli jest to inny powód, rozmawiam indywidualnie z zawodnikiem, aby dojść do przyczyny takiego postepowania.

10.Jak pan analizuję grę i prowadzi zespół po pierwszym gwizdku sędziego?

Staram się na bieżąco korygować błędy, które występują podczas spotkania. Chce również, aby zawodnicy, którzy są w posiadaniu piłki sami podejmowali decyzje. Wymagam by moi zawodnicy próbowali przenosić rzeczy, które trenujemy na warunki meczowe.

11.Jakie ma znaczenie dla pana analiza gry następnego przeciwnika w przygotowaniu do meczu?

Jest to na pewno bardzo przydatna rzecz, jeśli dany trener ma do czynienia z seniorami czy juniorami na wysokim poziomie, może pomóc mu to w osiągnięciu oczekiwanego zwycięstwa. Dla mnie natomiast jest to odległy temat, ponieważ pracuję przede wszystkim z dziećmi gdzie wynik jest sprawą drugorzędną.

12.Czym się pan kieruje, szukając nowych zawodników do swojego zespołu?

Jeśli to ja miałbym wybierać, kto ma grać w moim zespole. Na pewno byliby to zawodnicy, którzy są zaangażowani, nie marudzą, posiadają charyzmę i naturalnie mają odpowiednie umiejętności techniczne.

13.Czy sam pan wybiera kapitana do swojego zespołu czy pozostawia pan ten wybór drużynie?

W młodszych kategoriach wiekowych np. U8 daje szanse wszystkim zawodnikom możliwość bycia kapitanem, ponieważ uważam, że dla dzieci w tym wieku jest to coś pozytywnego, co przynosi radość, np. chęć pochwalnie się rodzicom. Jeśli chodzi o grupy starsze to uważam, że kapitan z czasem sam się wykreuje w grupie.

14.Jak pan przeżywa porażkę swojego zespołu?

Wiadomo, chyba nikt z nas nie lubi przegrywać, dlatego porażkę traktuje, jako formę cennej lekcji. Staram się wyciągnąć z niej wszystkie możliwe błędy, jakie popełnia moja drużyna, aby jak najszybciej poprzez trening je wyeliminować. Kieruję się mottem „Każdą porażkę obracam w sukces”, dlatego też oprócz negatywnych rzeczy, szukam również pozytywnych aspektów gry.

15.Co jest ważniejsze: styl czy wynik?

Tu należy się zastanowić czy mówimy o piłce młodzieżowej czy seniorskiej. Jeśli mówimy o piłce młodzieżowej według mnie jest to styl. Trener, który prowadzi takie grupy powinien przede wszystkim nauczać, w jaki sposób zawodnicy mają grać i jak mają rozumieć grę. Stawianie na wynik za wszelką cenę gry jest dla mnie wielką pomyłką trenerów. Niestety takich krzykaczy, którzy sterują zawodnikami z boku i każą im „wybijać piłki” jak najdalej z własnego pola karnego spotykam często i to jest coś, co mnie osobiście bardzo irytuje. Natomiast w drugim przypadku, gdy mówimy o piłce seniorskiej w szczególności w Polsce to zapewne wynik. Trener, jeśli nie osiągnie z daną drużyną wyniku jest praktycznie tak szybko zwalniany jak zatrudniony. Większość z nas pamięta to, kto wygrał np. Ligę Mistrzów przed kilku lat, a nie to, w jaki sposób dana drużyna prowadziła grę. Dlatego wynik w piłce seniorskiej pozostaje na pierwszym planie, lecz styl powinien ciągle mu towarzyszyć.

16.Jakie cechy ceni pan u piłkarza?

Bardzo lubię zawodników, którzy są zaangażowani w 100% w to, co robią nie tylko na boisku podczas meczu czy treningu, ale również po za nim. Uważam, że zawodnik jest wizytówka danego trenera, dlatego powinien on być zdyscyplinowany, pewny siebie i dążyć do celu bez względu na to ile razy się potknie.